Blog o sztuce życia i życiu sztuki

Glamour Photography

poniedziałek, 30 listopada 2009

D’Ora (Dora Kallmus)
Selbstporträt, Paris 1929/ Autoportret, Paryż
Źródło

Austriacka fotografka żydowskiego pochodzenia Dora Kalmus (1881-1963) albo inaczej Madame d'Ora, zrobiła ten autoportret już będąc w Paryżu, gdzie od 1925r prowadziła własne studio fotograficzne. Wyboista droga do sławy i udowodnienia światu, że kobiety też potrafią, zaczęła się w od pobierania nauki w Berlinie u słynnego niemieckiego fotografa- portrecisty Nicoli Perscheida, potem w 1907r w Wiedniu wspólnie z Arturem Benda, byłym asystentem Perscheida, otworzyła własne studio fotograficzne. Fotografowała znanych ludzi epoki, celebrytów i dzięki nim wspinała się po szczeblach sławy i kariery. Ale sława lubi plątać figle, bo teraz za sprawą nazwiska Dory Kallmus i zrobionych w jej studiu zdjęć niektóre z niegdyś sławnych nazwisk wychodzą z niebytu zapomnienia. Oczywiście, nie dotyczy to poniższych fotografii:

Anna Pawlowa, 1913....................................Tamara de Lempicka, 1929
Atelier Madame D'Ora, Vienna...................Photographed by d'Ora, Studio Paris

Gustav Klimt, 1908. Photo by Dora Kallmus

..Josephine Baker

Madame d'Ora wypracowała swój określony i rozpoznawalny styl również przy fotografowaniu mody. W tej dziedzinie (fashion photography) była pioneerka. Współpracowała z paryskimi magazynami mody "Femina" и "Die Dame".

Luksus, kobiecość, elegancja i główne trendy przedwojennej mody w wydaniu Dory Kallmus:

II wojna światowa wstrząsnęła światem Madame d'Ora i dokonała przewartościowań. W spokojnym i tętniącym życiem okupowanym Paryżu nie było miejsca dla żydów. Musiała uciekać i powróciła dopiero w 1946 roku, jednak była już daleka od fotografowania artystycznej bohemy czy wysokiej mody. Powojenna twórczość Dory Kallmus zaowocowała serią wstrząsających zdjęć , zrobionych w  paryskiej ubojni bydła  i metaforycznie nawiązujących do brutalności wojny. Artystka nie zrobiła tego dla sławy i rozgłosu, chodziło o uświadomienie i przypomnienie ludziom pewnych prawd. Bo cóż sława? Dym...

Atelier d´Ora

Dora Kallmus- History of Photography

Madame d'Ora (Dora Kallmus) 1881–1963- Biography

..........................................................................

http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...