Blog o sztuce życia i życiu sztuki

Aktorki

niedziela, 02 sierpnia 2009

"By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minerwy, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę nosorożca."
.............................................................................................................. ......Ethel Barrymore

Kilka lat temu znalazłam to zdjęcie w zasobach sieci. Urzekło mnie swoim pięknem i byłam bardzo ciekawa, kim jest przedstawiona na nim E. Barrymore. Niestety, wtedy nie znalazłam żadnej informacji na temat. Zdjęcie, leżakowało niczym dobre wino i czekało na odpowiednią chwilę...

Phot. Burr McIntosh - Ethel Barrymore, 1901

Ethel Barrymore (Mae Blythe) urodziła się w 1879 r. w USA. Pochodziła z klanu aktorskiego Barrymore. Jej matką chrzestną była wybitna polska aktorka Helena Modrzejewska.
Natura nie poskąpiła Ethel urody, wdzięku i wspaniałego głosu. Zadebiutowała w teatrze w wieku 17 lat . Pierwsza główna rola na Broadwayu w 1900 r przyniosła Ethel Barrymore taki sukces, że pozostała pierwszą damą amerykańskiego teatru przez kolejne 40 lat. W 1914 r. po raz pierwszy zagrała w filmie „Słowik”. Za drugoplanową rolę w filmie „Nic oprócz samotnego serca” (1944) Ethel Barrymore otrzymała Oskara.

Ethel Barrymore, 1901. Photo copyrighted by Burr McIntosh

 

James Montgomery Flagg (American, 1877 - 1960) - Ethel Bareymore (19??) (link)

Ethel Barrymore, 1901

I mała ciekawostka na sam koniec- brat Ethel Barrymore, który też był aktorem, jest dziadkiem znanej wszystkim aktorki Drew Barrymore.

Broadway Photographs

Ethel Barrymore - filmografia

17:13, george_eliot , Aktorki
Link Dodaj komentarz »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...