Blog o sztuce życia i życiu sztuki

Art Kuchnia

niedziela, 09 października 2011

Słodycze są dobre na wszystko - przy okazji świętowania, na "otarcie łez" i bez żadnej okazji. Do dzisiejszej wyborczej kawy też będą jak znalazł.

Torty i ciasteczka ze starych angielskich posterów, datowanych 1905 rokiem, wyglądają zaskakująco znajomo. Czyli w tej kwestii niewiele się zmieniło, no może po za składem?

(850 x638px)Poster, 1905 r. UK

(850 x 638px)

Poster, 1905r. UK


(638px × 850px)

Poster, 1905r. UK

Poster, 1905 r. UK

09:54, george_eliot , Art Kuchnia
Link Komentarze (5) »
sobota, 07 sierpnia 2010

I kto by pomyślał, że skromny pierwiosnek, albo inaczej prymulka, może kryć w sobie tyle niespodzianek? Roślina nie tylko dekoracyjna i lecznicza, ale i jak najbardziej jadalna. Jest kopalnią witaminy C - kilka młodych listków wystarczy, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu.

Walory smakowe pierwiosnka zostały w pełni docenione przez Anglików i tu kuchnia angielska chyba prowadzi prym: do przyrządzania sałatek - młode pędy i kwiaty, do zupy typu szczawiowej- liście, do przyprawiania mięs - sproszkowany korzeń o anyżkowym aromacie, a żółte kielichy kwiatów do produkcji wina, które do dziś cieszy się wielką i zasłużoną renomą w tym kraju. Najwięcej wina z pierwiosnków produkuje się w hrabstwach, położonych w centralnej części Anglii ( Midlands).

Arthur Hopkins (British, 1848-1930)
Cowslip Wine / Wino z pierwiosnków
1909, watercolour on paper
Preston, Harris Museum and Art Gallery

Akwarela pędzla Arthura Hopkinsa "Cowslip Wine" (Wino z pierwiosnków) zaskakuje i zadziwia nie mniej, niż sam pomysł na to wino, bo tak naprawdę rozważa o czymś więcej. O stanie ducha i ciała, odurzonym niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju winem młodości. Winem o niezwykle charakterystycznym świeżym zapachu i ciut narkotycznym działaniu. Takim, jak to z pierwiosnków.

Przepis na wino z pierwiosnków ze strony Wina kwiatowe:

8,5 litra wody, 0,75kg cukru i sok z 4 cytryn należy zagotować. Wrzącym płynem zalać należy 1,5kg świeżych kwiatów pierwiosnka lub 0,5kg suszonych. Po ochłodzeniu zadać zaczynem drożdży, po dwóch dniach przecedzić i wygnieść, następnie dodać jeszcze 1kg cukru.

Oryginalny przepis pochodzący z 1817r w języku angielskim znajdziecie tu.


Cowslip (Primula veris flore rubro)........................................Cowslip Wine

Wykorzystane źródła:

Cowslip, Botanical.com

Bridgeman Art Library:
http://www.bridgemanartondemand.com/art/92553/Cowslip_Wine_1909

Kent and Sussex Wines/ Country Wines

 

09:14, george_eliot , Art Kuchnia
Link Komentarze (7) »
niedziela, 19 lipca 2009

Dame Nellie Melba ....................................................Lody Melba

Wielu amatorom lodów nazwa "Melba" kojarzy się z pucharkiem lodów smietankowych, przyozdobionych połówkami brzoskwini, polanych syropem malinowym, często z kleksem bitej śmietany na samym czubku tej lodowej góry.
Lody "Melba" zawdzięczają swoją nazwę australijskiej śpiewaczce operowej Nellie Melba (1861-1931), władczyni wszystkich scen teatralnych Europy. Po debiucie w 1887 roku w brukselskim Théâtre de la Monnaie, Nellie Melba przez przeszło 20 lat była jedną z czołowych artystek świata.

Dame Nellie Melba, 1918................................................
Phot. Baron Adolf de Meyer

Rupert Bunny (Australian painter 1864- 1947) - Madame Melba, 1901-1902
Oil on canvas 245.3x153.0 (link)

Był rok 1892. Mąż Nellie Melba, bogaty amerykański przemysłowiec, na cześć żony postanowił wydać przyjęcie w londyńskim hotelu Savoy, gdzie szefem kuchni był bardzo znany francuski kucharz, niejaki Auguste Escoffier. Nellie Melba zaprosiła Escoffiera do teatru, gdzie występowała w roli Elzy w operze Wagnera „Lohengrin”. Następnego dnia na przyjęciu pojawił się nowy deser, przyozdobiony w nawiązaniu do „Lohengrina” wyrzeźbionym z lodu łabędzim ogonem i nazwany na część śpiewaczki "Pêche Melba". Deser zrobił prawdziwą furorę i jest znany do dziś na całym świecie.

Oto oryginalna receptura deseru „Melba” pochodząca z memuarów samego Auguste Escoffiera:

6 dojrzałych brzoskwiń

1 litr lodów śmietankowych

Sos malinowy: 250 gr dojrzałych malin i 150 gr cukru pudru

Brzoskwinie zanurzyć na kilka chwil w gorącej wodzie, potem w zimnej. Obrane ze skórki owoce podzielić na połówki i posypać odrobiną cukru pudru, schłodzić. Maliny zmiksować z cukrem pudrem na jednolita masę i również schłodzić. Kulkami lodów napełnić pucharki (w oryginalnym przepisie- srebrny kielich), ostrożnie ułozyć na wierzchu połówki brzoskwiń, polać sosem malinowym. Kilka płatków migdałów mogą stanowić dodatkową dekorację deseru. Genialność tkwi w prostocie, nieprawdaż?

Możecie posłuchać prawie 100- letniego nagrania glosu Nellie Melby. Jej sopran koloraturowy wciąż brzmi imponująco:

Auguste Escoffier jest uważany za papieża kuchni nowoczesnej, ponieważ uprościł i systematyzował często dosyć skomplikwane przepisy kuchni klasycznej. Niestety, nie znalazlam żadnej z jego książek przetłumaczonych na język polski.

Memories of My Life.....................Le guide culinaire

Wykorzystane źródła: link 1, link 2, link 3

18:35, george_eliot , Art Kuchnia
Link Komentarze (11) »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...