Blog o sztuce życia i życiu sztuki

Faberge

sobota, 22 marca 2008


Faberge "12 Panel Egg", 1899 (wys. 9,5 cm)

 

Faberge_jajko _z_jaśminem
Jajko Faberge "Kwiat jabłoni",1901 (wys. 11,5 cm, szer. 14 cm)

 


Faberge "Jajko kurą", 1898 (wys/szer 8,4 cm, wys. miniatury 4,8 cm)

 


Faberge "Rocaille Egg" 1902 (wys.12 cm, szer. 14,2 cm)

Te jajka w pracowni Faberge zamiawiał rosyjski przedsiębiorca A.Kelch dla swojej żony. Piękne wielkanocne prezenty.

Polecam zajrzeć: Faberge- kolekcja
14:50, george_eliot , Faberge
Link Komentarze (4) »
wtorek, 11 grudnia 2007

Miniatury portretów Wielkich KsiężnychOlgi, Tatiany, Marii i Anastazji (OTMA) i ich brata, carewicza Aleksego. Sstanowią fragmenty jajka Feberge "15- ta Rocznica Panowania", 1911r.

Maria

Olga Tatiana Maria

Aleksy

Anastazia Alexy

Jakie one były, dzieci ostatniego cara Rosji Mikołaja II i carycy Aleksandry? Olga i Tatiana tworzyły tak zwaną „Dużą Parę", a Maria i Anastazja - „Małą Parę". Siostry były bardzo zżyte ze sobą i właśnie symbolem tej jedności stał się monogram OTMA, którym podpisywały listy i prezenty. Starsza z sióstr, Olga, była najbardziej podobna do ojca jak zewnętrznie, tak i charakterem, miała typowo rosyjską urodzę, szerokie kości policzkowe, niebieskie oczy i jasno- kasztanowe włosy. Była chyba najbardziej zdolną z sióstr: grała na fortepianie, śpiewała, nieźle rysowała. W tamtych czasach starsza córka cara była niezwykle pożądaną partią na dworach Europy. Pierwsze oświadczyny rumuńskiego księcia Olga odrzuciła sama, następnym razem zrobiła to w jej imieniu matka, odmówiwszy oddać córkę za Borysa, syna starszego wuja Mikołaja II. Wielka Księżna Tatiana była najbardziej związana z matką, która odpowiadała jej przyjaźnią i wielką otwartością. Wyróżniała się wysokim wzrostem, miała dumną posturę i smukła kibić. Było w niej czuć „córkę cesarza". Chociaż rzadko się uśmiechała, to miała powodzenie dzięki pewności siebie i towarzyskiemu usposobieniu. W rodzinie wyróżniała się zdecydowaniem i organizatorskimi zdolnościami.
Za najpiękniejszą z sióstr uważano Marię , która z niezgrabnej dziewczynki wyrosła na prawdziwą „rosyjską piękność" z ogromnymi ciemno- niebieskimi oczami, które domownicy żartobliwie nazywali „spodeczkami". Maria miała całkiem ziemskie pragnienia, marzyła założyć rodzinę i wychowywać dzieci.
Anastazja byłą psotnicą i urodzoną aktorką. Potrafiła rozbawić towarzystwo, zachowując przy tym poważną minę. Wykorzystując swoje zdolności, naśladowała mimikę innych i świetnie parodiowała. Była pulchna, jak na swój niewysoki wzrost i nie zbyt zgrabna, co bardzo martwiło jej matkę.
Najmłodszy z dzieci, Aleksy , był nazywany przez domowników "naszym promyczkiem". Z jego tak długo oczekiwanymi narodzinami do carskiej rodziny zawitało nieszczęście. Chłopiec był chory na hemofilię, którą odziedziczył wraz z genami matki (caryca Aleksandra była wnuczką królowej Wiktorii). Sześć tygodni po urodzinach syna Mikołaj II napisał w swoim dzienniku: "Aliks i ja byliśmy bardzo zaniepokojeni krwotokiem u małego Aleksego z pępowiny, który trwał z kilkoma przerwami do samego wieczoru". Kiedy mały Aleksy przewracał się i padał, to niewielkie guzy i siniaki na rekach i nogach po kilku godzinach przemieniały się w siną opuchliznę,bo krew pod skórą nie mogła zakrzepnąć. Następne lata minęły w walce o życie i zdrowie następcy tronu. Krwotoki w stawach wywoływały ciężkie cierpienia i chroniczny stan zapalny. Zastój krwi w ograniczonej przestrzeni kolan i łokci wywierał ucisk na zakończenia nerwowe, co powodowało straszne bóle.
Wszystkie dzieci bez wyjątku były wychowywane w dosyć w spartańskich warunkach i nie odczuwały w swoim codziennym życiu przywilejów, wynikających z ich pochodzenia. Miały spokojne i szczęśliwe dzieciństwo, ale również wiedzieli, co znaczy dyscyplina. Same ścieliły łóżka i umiały posprzątać własny pokój. Towarzyszami ich zabaw były między innymi dzieci służących. Oto rozkład dnia Aleksego, rozplanowany co do minuty:

8.00 Pobudka.
8-8.45. Modlitwa, poranna toaleta
8.45-9.15. Herbata.
9.15-9.20. Wizyta u matki i poranne powitanie
9.20-10. Pierwsza lekcja
10-10.10. Przerwa.
10.10-11. Druga lekcją
11-12.10. Spacer
12.10-12.50. Trzecia lekcja.
1.50-2. Śniadanie.
2-2.30. Odpoczynek
2.30-4.40. Spacer, czasami konna przejażdżka
4.45-5.40. Czwarta lekcja.
5.45-6.30. Obiad.
6.30-7. Odrabianie lekcji.
7-7.30. Masaże ( były codzienną czynnością z racji ciężkiej choroby- hemofilii)
7.30-8.30. Zabawy i kolacja.
8.30-9.00. Wieczorna toaleta.
9-9.30. Modlitwa, sen.


Mikołaj II, Maria, Olga, Alexy. Park w Carskim Siole.

Córki Cara
Siostry Mikołaj i Aleksy. Mogilow, 1916r

Fotografie autorstwa Pierre Gilliard

Każde z tych dzieci poszłoby własną drogą, zgodnie upodobaniami i zainteresowaniami i charakterem. Jednak ich losy zatrzymały się w jednym wspólnym punkcie czasowym- w noc z 16 na 17 lipca 1918 roku.

 

Jajko "Aleksandrowski Pałac", 1908r.

Rozmiary jajka: 11cm x 6,8 cm; miniatura pałacu: wys. 3 cm, długość 6,5 cm.
Aleksandrowski Pałac, położony w Carskim Siole, 25 km na południe od Petersburga, był stałą rezydencją carskiej rodziny w ciągu ostatnich 13 lat sprawowania władzy przez Mikołaja II. Na początku XX wieku odbywały się tam najważniejsze wydarzenia, dotyczące państwowego życia Rosji. Z tegoż pałacu 1 sierpnia 1917 roku cara wraz z rodziną wywieziono na zesłanie do Tobolska. Nie wróciły już nigdy...

Dwa jajka, upamiętniające pracę carycy Aleksandry i jej starszych córek Olgi i Tatiany w Czerwonym Krzyżu podczas I wojny światowej.


Faberge - Jajko z Czerwonym Krzyżem, 1915 r. Pracownia złotnicza Henry Wigstrom.
Muzeum Sztuk Pięknych w Wirginii, Richmond, USA, kolekcja Lillian T. Pratt

Wykonane ze srebra, złota, pokryte opalizującą białą i półprzezroczystą czerwoną emalią. Niespodzianka w środku: 5 miniaturowych portretów wykonanych akwarelą na kości słoniowej w obramowaniu z masy perłowej. Na portretach w strojach pielęgniarek przedstawione: siostra Mikołaja II wielka księżna Olga Aleksandrowna Romanowa, jego najstarsza córka Olga, cesarzowa Aleksandra Fiodorowna, druga córka Tatiana i kuzynka cara wielka księżna Maria Pawłowna.

Faberge, 1915r. Jajko "Tryptyk Czerwony Krzyż". Portrety córek - Olgi i Tatiany. Po otwarciu jajka ukazuje obraz "Zejście do piekieł" oraz obrazy Świętych - Olgi i Tatiany.

20:57, george_eliot , Faberge
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 grudnia 2007

1898r, Jako z Konwaliami. Prawdopodobnie było najbardziej ulubionym jajkiem carycy Aleksandry Fiodorowny. Wysokość- 20 cm. Obecnie w kolekcji Wikselberga . Styl wykonania - modern. Niespodzianka: trzy miniaturowe portrety- car Mikołaj II i jego starsze córki, Olga i Tatiana.

20:25, george_eliot , Faberge
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...