Blog o sztuce życia i życiu sztuki
niedziela, 31 października 2010


Jean Escoula (1851-1911)- francuski rzeźbiarz
La Douleur/ Ból
Marmur, wys. 52,5cm. Musée d'Orsay, Paryż

Źródło obrazka

21:05, george_eliot , Nastroje
Link Komentarze (12) »
niedziela, 03 października 2010

Kiedy Zima dotknie ramienia Lata, nadchodzi jesienna pora. Kwiaty, niczym wspomnienia, zawisną na chwilę w dziwnej próżni, potem spadną na ziemię kolorowym śniegiem. Jednak obraz Valentine Cameron'a Prinsepa rozprawia nie tylko o zmianie pór roku. Czyż prawa natury nie są powtarzalne w życiu duchowym? Wcześniej czy później smutek dotknie ramienia radości, bo lato nie może trwać wiecznie. Odchodzi znowu, żeby kiedyś powrócić. Tak, powrócić, chociaż będzie zupełnie inne...

Niewidoczna pionowa linia dzieli obraz na dwie równe części - lewa promieniuje ciepłą jasną paletą kolorów, prawa zawiera ciemne, pochłaniające światło barwy zimy. Chociaż to tylko efekt optyczny, lewa część obrazu wydaje się być większa od prawej i zupełnie nieprzypadkowo właśnie w tej lewej części artysta umieścił postać Lata. Bo wszystko, co radosne, jest bliżej sercu i w pierwszej kolejności wydobywa się z pamięci.


Valentine Cameron Prinsep (1838-1904) - angielski malarz pre-rafaelita
Pierwszy dotyk zimy, lato odchodzi znowu
At the First Touch of Winter, Summer Fades Away, 1897

Źródło: http://www.museumsyndicate.com/item.php?item=29441

Z przesłaniem i nastrojem obrazu Prinsepa w zadziwiający sposób współgra ta oto piosenka - "Thousand moments" (Tysiąc chwil). Powiedziałabym, ze mają podobne brzmienie:

02:04, george_eliot , Nastroje
Link Komentarze (10) »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...