Blog o sztuce życia i życiu sztuki
czwartek, 01 września 2011

- Ale ma... mordę!
- Ładna świnka, prawda?
- Urocza - łapki ma nieduże, nisko zawieszona.


E. S. England - A Prize Sow
Locha czempionka. 1900 r. Olej na płótnie, 45.7 x 60.9 cm
Źródło obrazka

Wydawałoby się, po co i komu trzeba było malować obraz z podobizną świni? Co za dziwny artystyczny kaprys? I rzeczywiście, w oderwaniu od tytułu, trudno by było odszukać w tym obrazie jakiś głębszy sens. A nazwa obrazu informuje, że to jest locha, która zdobyła tytuł czempionki na wystawie zwierząt hodowlanych w 1900 r. Okazuje się, że już przeszło 100 lat temu takie wystawy były organizowane i odbywały się nie tylko w obrębie regionu czy kraju, ale i na skalę ogólnoświatową.

Hodowca z pewnością włożył wiele serca, żeby taka locha urosła do niebotycznych rozmiarów i zdobyła nagrodę na wystawie. Dla upamiętnienia swojego sukcesu zamówił portret pupilki, żeby potem pokazywać go przy każdej okazji bliższej i dalszej rodzinie. Imię tej lochy, nazwa i miejsce wystawy zatraciły się gdzieś w czasie. Kiedy malowano obraz, nikomu nie przyszło do głowy o pozostawienie tych kilku dodatkowych informacji, bo wtedy wszyscy i tak wiedzieli, o co chodzi.

Ale dlaczego właściwie obraz, skoro istniała już fotografia? Najprawdopodobniej, technicznie trudnym zadaniem byłoby dostarczenie takiego wypasionego okazu wprost do studium fotograficznego, a jakość sprzętu tamtych lat nie pozwalała na zrobienie porządnych zdjęć w plenerze.

Jednak już w 1904 r.  na ogólnoświatowej wystawie zwierząt w St. Louis (USA) było zrobione zdjęcie, upamiętniające wizerunek knura o imieniu Tip Top Notcher, który zdobył tytuł Grand Champion. Ten mistrz rasy duroc* ważył 1 120 kg!


Tip Top Notcher, 1904, St. Louis World's Fair

W 1906 roku właściciel knura George Seckman otrzymał kuszącą ofertę i Tip Top Notcher został sprzedany za 5 000 dolarów, kwotę jak na te czasy niebagatelną. W 1909 r. w wyniku doznanych urazów Tip Top został kaleką i już nie mógł zapładniać lochy. Kierowany sentymentem poprzedni właściciel odkupił wieprza za jedyne 200 dolarów, żeby ten nie poszedł pod nóż i mógł spokojnie dokończyć żywota na jego farmie. Kilka miesięcy później Tip Topa nie stało.

Ale to nie koniec historii. Minęło kilka lat i Stowarzyszenie Hodowców Świń stanu Illinois uwzględniając ogromny wpływ, jaki okazał Tip Top Notcher na rozwój swojej rasy, postanowiło postawić mu pomnik. Skromny obelisk z wapienia ku czci najsłynniejszego knura świata początku XX w. stoi do dziś:


Fot. Bob Brewer
źródło


Edwin Brown - Locha czempionka.
k. XIX wieku, malarstwo olejne, 35 x 45cm

 - I pomyśleć, że przeszło sto lat temu już były takie świnie!
- Ta ostatnia chyba jeszcze ładniejsza?
- Z buzi ładniejsza, tak...

----------------------------------------------------

*Duroc jest najpopularniejszą rasą świń w USA. Umaszczenie czerwone: od złocistego do ciemno mahoniowego. Więcej

Tagi: animals
00:25, george_eliot , Historia obrazu
Link Komentarze (5) »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...