Blog o sztuce życia i życiu sztuki
czwartek, 16 września 2010


Max Blondat- francuski rzeźbiarz (1879-1926)
Fontaine de la Jeunesse/ Fontanna młodości
Obrazek: Wikipedia

Trójka dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwuje żabkę. Ich twarzyczki wyrażają ciekawość i nieudawany zachwyt - dokonały przed chwila kolejnego odkrycia, bardziej poznały wielki fascynujący świat. Umiejętność dostrzegania piękna w rzeczach małych i skromnych, radość posiadania rzeczy niematerialnych - być może w tym tkwi sekret młodości? Dorośli,  chociaż i pamiętają czasy swojego dzieciństwa, często zapominają o tym, co wtedy czuli. Małe żabki stają się dla nich niezauważalne.

Czyż nie do tych właśnie myśli chciał nawiązać francuski rzeźbiarz Max Blondat (1879-1926) nazywając swoje dzieło "Fontanna młodości"?


Max Blondat - "Fontanna młodości" ( "Dzieci z Żabką"). Marmur
Odessa, Ukraina
Źródło obrazka

W 1904 roku rzeźba-fontanna Blondet'a po raz pierwszy była wystawiona w Paryżu w Salonie Sztuki, gdzie zyskała wielką sympatię publiczności. Chętnych do nabycia było kilku, dlatego autor w 1905 roku wykonał kopie, które powędrowały do Odessy, Dusseldorfu, Dijonu, Denver i Zurychu.


City Park, Denver, Colorado, USA
Obrazek: źródło


Dijon: Fountain of Youth, Blondat Max
Fragment fontanny. Więcej zdjęć

01:45, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (6) »
niedziela, 05 września 2010

Skrzypek wciąż gra swoją melodię, chociaż słuchacze dawno zasnęli. Gra dla siebie i dla Niej. A kim że jest Ona? Muzą, marzeniem, alegorią natchnienia czy realną kobietą z krwi i kości?

Nie mniej interesująca na tym obrazie jest śpiaca widownia. Najprościej byłoby osądzić tych ludzi i na tym postawić kropkę. Jednak artysta daje im drugą szansę - w końcu po coś tu przyszli, próbowali zrozumieć, a że tym razem się nie udało? Być może, będzie inaczej, kiedy przyjdą na kolejny koncert?


Edward Okuń (1872-1945) - Filistrzy, 1904
Olej na płótnie, 92,5 x 119 cm, Lwowska Galeria Sztuki, Lwów
Źródło: http://artyzm.com/obraz.php?id=1114

Nie każdy otrzymuje w dzieciństwie określone fundamenty, czasami musi budować je sam już w dorosłym życiu, zaczynając praktycznie od zera.

12:41, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (7) »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...