Blog o sztuce życia i życiu sztuki
sobota, 28 czerwca 2008
To coś więcej, niż tylko bukiet kwiatów. Połączenie dwóch różnych sfer, może nawet światów. Mały skandal w wazonie? A wyszło cudownie...

 

Vincent van Gogh "Sunflowers, Roses and other Flowers in a Bowl", Oil on canvas
50.0 x 61.0 cm.
Paris: August-September, 1886

09:15, george_eliot , Alegorie
Link Komentarze (14) »
niedziela, 22 czerwca 2008

Opowiem o filmie, który z kolei opowie Wam o zbiorach Diamentowego Funduszu Rosji. Filmowe dzieło produkcji ITL o dziełach sztuki jubilerskiej. Do tego najnowsze multimedialne technologie, trójwymiarowe obrazy, a wyniku efekt, który zapiera dech w piersiach .

Diamentowy Fundusz Rosji to unikatowy zbiór wyrobów ubilerskich XVII-XXw oraz słynnych kamieni szlachetnych (między innymi kilka największych diamentów świata - Szach i Orłow). Jest to również jeden z nielicznych skarbców na świecie, przechowujący bardzo rzadkie insygnia koronacyjne. Stała ekspozycja skarbów Diamentowego Funduszu znajduje się na terenie Kremla w Moskwie.

 

Wielka_Korona_Cesarska
Wielka Korona Cesarska Rosji- zdobi ją 4936 brylantów o łącznej masie 2858 karatów oraz 75 pereł ułożonych w dwa rzędy dekoracyjne. Waga korony 1993,8 gr.

 


Wielki spinel rubinowy (398,72gr) wieńczący koronę, został przywieziony do Rosji z Chin w 1678r.

 

«THE TREASURES OF THE DIAMOND FUND OF RUSSIA»
Mała Korona Cesarska Rosji (o średnicy 12cm)- fragment

 

«THE TREASURES OF THE DIAMOND FUND OF RUSSIA»
Broszka Katarzyny II- fragment

Demonstracyjną wersję filmu 3D mozecie ściągnąc tu (30 Mb): link do strony. Naprawdę warto poświęcić 10 min, żeby pooglądać unikatowe ujęcia.

DEMONSTRATION_MOVIE

Filmik z Youtube nie oddaje w pełni trójwymiarowych efektów, a co za tym, piękna i iskier światła zatrzymanych w szlachetnych kamieniach.

Russia's Greates Gold and Diamonds

 
 
Do notki wykorzystano materiały: Link
11:28, george_eliot , Panoramy
Link Komentarze (4) »
niedziela, 15 czerwca 2008

Jan_Steen_The Oyster-Eater
Jan Steen "Jedzenie ostryg", 1658-1660Adriaen Coorte "Still life with two peaches and a butterfly",1693-1695. Paper on panel, 27 x 18,9 cm. Private collection

 


Adriaen Coorte "Still life with asparagus and a spray of redcurrants", after 1696. Paper on cardboard, 33 x 23 cm. Pieter C.W.M. Dreesmann collection

 

Jan Davidszoon de Heem _Śniadanie
Jan Davidszoon de Heem "Śniadanie" XVIIc

 

Jan Davidszoon de Heem_Still life with rose
Jan Davidszoon de Heem "Still life with a rose", XVIIc.

 

I jeszcze jeden ciekawy obraz, pełen radości życia. Pękające dojrzałe granaty, soczysta szynka, połyskujące perliście małże, aksamitne zarumienione brzoskwinie. Wszystko barwne, nasycone energią i kolorem.

Jan Davidszoon de Heem
Jan Davidszoon de Heem "Still life with a parrot ", XVIIc (obraz znacznie zyskuje przy oglądaniu w wyższej rozdzielczości)

Interesujące fragmenty obrazu:

 

Jan Davidszoon de Heem

 

Myślę, żeby do skrzynki dobrać odpowiedni klucz i na dobre ją otworzyć, samych afrodyzjaków jest za mało. Brzoskwinie z obrazu Adriaena Coorte mają obgryzione listki, zerwana róża zwiędnie, podobnie jak i niegdyś młode ciało. Papuga, siedemnastowieczny symbol luksusu, naśladowania i próżności, jakby podkreśla przesłanie o tym, że świat czystej konsumpcji jest nietrwały. Liczy się duchowa więź, uczucia i to one powinny być na pierwszym miejscu, a afrodyzjaki miłym dopełnieniem.

 

Czyż słowa pisane czy mówione nie są najsilniejszym i najwspanialszym afrodyzjakiem i piękną muzyką? Szkoda, że ludzie często o tym nie wiedzą lub i nie pamiętają...

 
1 , 2
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...