Blog o sztuce życia i życiu sztuki
niedziela, 22 maja 2011

Mała dziewczynka stoi pośrodku fontanny i zalewa się śmiechem. Co ją tak rozbawiło - strugi wody, w których można bezkarnie sobie stać, czy małe żółwiki, które wreszcie zostały złapane? Spontaniczna, szczera i nieudawana radość tej dziewczynki sprawia, że każdy, kto na nią patrzy, zaczyna mimo woli uśmiechać się. Tylko dzieci potrafią tak cieszyć się odkrywaniem świata.


Edith Barretto Stevens Parsons (1878-1956) - amerykańska rzeźbiarka
Mały Żółwik (Turtle Baby).
Fontanna ogrodowa, brąz, 1915r

Amerykańska rzeźbiarka Edyta Barretto Parsons (1878-1956) jest najbardziej znana z serii rzeźb ogrodowych, które powstały w latach 1911 - 1930. Inspiracją dla artystki były jej własne pociechy, które często pozowały do rzeźb, trzymając w rączkach kaczki, żółwie i inne zwierzątka. „Mała kaczuszka” - pierwsza z tej serii, która jest najbardziej znana do dziś. Kiedy w 1915 roku pojawiła się na wystawie Panama-Pacific International w San Francisco, stała się po prostu hitem.

sobota, 14 maja 2011

Dwaj różni artyści z różnych epok - Andy Warhol, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu i George Brookshaw, brytyjski artysta, który żył na przełomie 18 i 19 wieku. Chociaż mają bardzo odmienne style i tematykę, ich twórczość łączy jeden wspólny element - seryjność tworzonych kompozycji.


Andy Warhol- Dollar Signs, 1982
link

 
George Brookshaw (1751-1823) - Owoce figi, tablica LXXV , "Pomona Britannica"
link

 


Andy Warhol - Marilyn Monroe
link

Andy Warhol który studiował sztukę użytkową, wyniósł na podium produkty kultury masowej. Tworząc i powielając kolorystyczne odmiany jednej i tej samej formy czy wizerunku, przedstawił ich jako pewne symbole epoki.

George Brookshaw w wieku 26 już prowadził warsztat meblarski w Londynie i był bardzo znany ze swoich precyzyjnie wykonanych ręcznie malowanych mebli. Zaczynając od 1790 zrezygnował z projektowania mebli na rzecz pisania ilustrowanych podręczników do nauki rysunku, a w latach 1804-1812 stworzył dzieło swojego życia - ilustracje do książki o tematyce sadowniczej „Pomona Britannica”, w sumie 90 rycin, przedstawiających 256 odmian owoców.


George Brookshaw (1751-1823) - Tabl. XCI, 1808 r, "Pomona Britannica"
link


George Brookshaw - Pomona Britannica", ilustracja
link

Na ilustracjach Brookshawa prym prowadzi Matka Natura, to ona bawi się kolorami i formą. Artysta wyraża wobec niej swój szczery zachwyt i podziw, celebrując każdy owoc z osobna i łącząc w piękne kompozycje, i w sposób niewytłumaczalny przekazuje ten nastrój widzom.

Andy Warhol był profesjonalnym artystą i znał historię sztuki. Nie wykluczono więc, że wielkie dzieło Georgea Brookshawa mogło posłużyć mu za inspirację.


Andy Warhol - Che Guevara
link


George Brookshaw - odmiany agrestu, strona IV, "Pomona Britannica", wyd. 1817
link

17:44, george_eliot , Art Design
Link Komentarze (13) »
czwartek, 12 maja 2011

Zaraz wystrzeli...


Josef Danhauser (1805-1845) - austriacki artysta
Chłopiec na nocniku
Akwarela i ołówek na papierze, 16 x 21 cm

Obrazek- Dorotheum Paintings daily

 
1 , 2
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...