Blog o sztuce życia i życiu sztuki
niedziela, 24 kwietnia 2011

Najlepsze życzenia oraz mały upominek dla czytelników, którzy obchodzą

Święta Wielkanocne.


Srebrna solniczka w kształcie baby wielkanocnej z pozłacanym uchwytem w formie krzesełka-miniaturki z napisem: "Беъз соли, безъ хлеба половина обеда" ("Bez soli, bez chleba - obiadu połowa").
Rok produkcji 1878. Rozmiar 7,5 х 8,5см.
Antyp Iwanowicz Kuzmiczow, Zakład Wyrobów Złotniczych, Moskwa

Źródło: Dom Aukcyjny "Gelos"

21:00, george_eliot , Święta
Link Komentarze (7) »
czwartek, 21 kwietnia 2011


Żalobnicy z grobow książat burgundzkich.
Zdjęcie z wystawy w Muzeum Sztuki w Dallas

Żałobnicy idą w orszaku pogrzebowym, a każdy z nich na swój sposób daje upust towarzyszącemu im smutkowi – poprzez łzy, śpiew, modlitwę lub słowa pocieszenia. Jedni przeżywają rozpacz głęboko wewnątrz, inni nie wstydzą się łez. Twarze niektórych są ukryte i nie wiadomo, co naprawdę czują - jedni znaleźli się tu bardziej z potrzeby serca, inni z poczucia obowiązku. I chociaż każdy z uczestników tej żałobnej procesji posiada własne myśli i wspomnienia, łączy ich wspólna refleksja dotycząca życia i przemijania

Alabastrowe rzeźby z grobowców książąt Burgundii są nośnikami emocji, które mimo upływu czasu raczej nie uległy zmianom.


Jean de La Huerta i Antoine Le Moiturier
Żałobnik Nr 52, alabaster (wersja 2D/3D)
Źródło obrazkaJean de La Huerta, Antoine Le Moiturier
Żałobnik Nr 48 (wersja 2D i 3D)
Źródło obrazka

Grobowce księcia Burgundii Filipa II Śmiałego (1342-1404) i jego syna, Jana II bez Trwogi (1371-1419) należą do arcydzieł rzeźby późnego średniowiecza w Europie.

Pierwotnie znajdowały się w klasztorze kartuzów Champmol w pobliżu Dijon. Podczas rewolucji francuskiej 1789 r klasztor został splądrowany, nagrobki w znacznej mierze zniszczone, a niektóre z figurek żałobników bezpowrotnie zniknęły. W 1819 r architekt Claude Saint-Père podjął się renowacji grobów, które w 1827 roku ostatecznie przeniesiono do dawnego pałacu książąt burgundzkich w Dijon, gdzie znajdują się i do dziś. Obecnie kaplica grzebalna książąt Burgundii stanowi część Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon.

Na pierwszym planie - grób księcia Burgundii Jana II bez Trwogi i jego żony Małgorzaty Bawarskiej, na drugim - grób Filipa II Śmiałego, w tle widzimy ekstrawagancki kominek gotycki.


Auguste Mathieu (1810–1864) - Kaplica grzebalna książąt Burgundii
Obraz olejny na płotnie, 1847 r (96 x 115 cm)
Muzeum Sztuk Pięknych, Dijon, Francja
Żródło obrazka

Filip II Śmiały, władca wówczas najpotężniejszego w Europie księstwa Burgundii i wielki mecenas sztuki, jeszcze za życia zadbał o miejsce i wygląd swojego pochówku. Francuski rzeźbiarz Jean de Marville, który uczestniczył w wykańczaniu wnętrz wzniesionej przez Filipa Śmiałego kartuzji Champmol, zapoczątkował prace nad nagrobkiem księcia. Następcą artysty, który zmarł 15 lat wcześniej przed swoim zleceniodawcą, stał się inny sławny rzeźbiarz Claus Sluter (1355 - 1405 lub 1406) i to właśnie on wniósł największy twórczy wkład w powstanie tego sakralnego dzieła sztuki, nie tylko pod kątem technicznej wirtuozerii, ale i nowatorskiego pomysłu.

Otóż figurki żałobników z powodu, że nie są przymocowane na stałe do dolnej części nagrobka i można zmieniać ich położenie względem siebie, uosabiają idee ciągłego ruchu i życia, w którym nic nie stoi w miejscu.

Jean de la Huerta i Antoine le Moiturier
Fragment grobowca Jana II bez Trwogi, księcia Burgundii.
Obrazek: Wikipedia

Po śmierci Slutera nagrobek ukończył jego bratanek Claus de Werve i zapoczątkował prace nad grobowcem Jana II bez Trwogi, dokładnie odwzorowanym z nagrobka Filipa Śmiałego.  Po śmierci Clausa de Werve dalsze prace były kontynuowane przez utalentowanego aragońskiego rzeźbiarza Jeana de la Huerta. Ten z kolei z powodu trudnego charakteru, a po większej części z powodu ogromnej ilości zamówień, nie wywiązał się z podjętych zobowiązań i uciekł z Burgundii. Ostatecznie rzeźby żałobników i figury lwów ukończył Antoine Moiturier.

Żałobnicy z Dijon kryją w sobie klika niespodzianek, bowiem niektóre z nich przedstawiają wizerunki zmarłych władców:


Filip II ŚmiałyŻałobnik Nr 78 (w wersji 2D/3D)....................................Jan bez Trwogi/ Wikipedia
Źródło obrazka

 

Grobowce książat Burgundii, muzeum w Dijon- więcej zdjęć

Żałobnicy w wersji 2D/ 3D

---------------------------------------------------------------

Wykorzystane źródła:

Alabaster figures to take a sabbatical from the Musée des Beaux-Arts

History of The Mourners: Tomb Sculptures from the Court of Burgundy

SLUTER, Claus (1350, Haarlem- 1406, Dijon)- biografia, galeria prac

19:19, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (5) »
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...