Blog o sztuce życia i życiu sztuki
środa, 23 marca 2011

Ziemska sceneria tego, co boskie.


Gerard David (ur. ok. 1460, zm. ok. 1523) – malarz niderlandzki
Madonna karmiaca dziecko zupą mleczną
1550r - 1510r, olej na desce
Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, Bruksela

Obrazek: Wikipedia

22:24, george_eliot , Nastroje
Link Komentarze (11) »
niedziela, 20 marca 2011

Życie gdzieś mija za oknem, ale w pokoju, gdzie siedzi młoda dama, czas zatrzymał się w miejscu. Jego biegu, jak i biegu wydarzeń, nie przyśpieszy odświętna sukienka z mieniącego jedwabiu, a przez ciężkie zasłony nie da się zobaczyć przyszłości. Wróżba z kart też nie na wiele się przyda. Na podłodze leży ósemka kier, która oznacza pogodę ducha i wszelką pomyślność...


Edmund Hodgson Smart (1873–1942) - brytyjski artysta
Świt, 1907 (Dawn)

Obrazek: Wikipedia

23:23, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (13) »
środa, 16 marca 2011


Kuźma Pietrow-Wodkin (1878-1939)- rosyjski malarz symbolista
"Poranek. Martwa natura", 1918r

Olej na płótnie. Muzeum Rosyjskie, Sankt Petersburg
Źródło obrazka: По залам Русского Музея/ In halls of Russian Museum

(2 048px × 1 536px)

Słoneczny poranek zawsze napawa optymizmem. Dzień, który dopiero nadszedł, jest jak kawałek zagruntowanego płótna, na którym artysta może namalować piękne i ważne rzeczy. Nowy dzień jest jak jajko, symbolizujące życie.

Przesalanie tego obrazu staje się w pełni zrozumiale, kiedy zwrócimy uwagę na rok, w którym powstał. 1918 – pierwszy rok rewolucji i trwania wojny domowej, rok chaosu, trwogi i życia na kartki. W tym kontekście staje się bardziej zrozumiałym wzrok psa, który z utęsknieniem patrzy na stół i leżące tam jajka (tylko dwa!).


Samowar turystyczny, połowa XIX w. Rosja
Pojemność 1,3 litry, wys.21,5 cm, szer.25cm. Mosiądz (RUSSAMOVAR.RU)

Turystyczny samowar i bukiet świeżych polnych kwiatów w wazonie wskazują, że wszystko odbywa się na werandzie domku letniskowego. Krótki powrót do normalności pośród rozruchy, mała wysepka spokoju i uchwycone chwile szczęśliwości w otoczeniu skromnych prostych przedmiotów.

Życie jest jak szklanka świeżej aromatycznej herbaty i jednocześnie kruche, jak skorupka jajka. Życie potrafi być pięknym w jego małych radościach, a umiejętność cieszenia się nimi pomaga człowiekowi przetrwać, nie tylko pod czas wojny…

Ten obraz to HOŁD NORMALNOŚCI, do której przyzwyczajamy się i zaczynamy uważać za szarą i nieciekawą i którą doceniamy dopiero w ekstremalnych warunkach życia.

A teraz mały test na spostrzegawczość:
proszę wymienić wszystko to, co widzicie na obrazie.

Rozwiązanie: Chodziło mi przede wszystkim o odbicie wizerunku kota w samowarze, które wcale nie tak łatwo było zauważyć. To, co zobaczyli na obrazie czytelnicy, przerosło moje oczekiwania. Ich rysunki to dodatkowy dowód na to, na jak wiele sposobów jest odbierany świat wokół nas.


Rysunek czytelniczki Nnyv...................... Rysunek- Konstatanty

08:22, george_eliot , Alegorie
Link Komentarze (21) »
 
1 , 2
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...