Blog o sztuce życia i życiu sztuki
poniedziałek, 31 grudnia 2007

Kartka

Jaka piękna ta noc
Jak zdziwiona ta ćma
Jasny dom, ciepły koc
Jaka krucha ta mgła.

Jak tu przylgnąć do mgły
Jak uwierzyć dziś w sny
W ciepły dom, w dobry czas
W dobry czas i w nas.

Panie z Mgły, Boże nasz
Daj uwierzyć nam w nas
Wierzyc sam także chciej
Łatwiej z tym i lżej.

Jaka ciemna ta noc
Jak zdumiona ta ćma
Mocny sen, długa Noc
Jak niebieska ta mgła

Magda Umer

18:16, george_eliot , Święta
Link Dodaj komentarz »
Zabawki... Zminiaturyzowane odbicie dorosłego świata. Każde dziecko marzy, żeby jak najszybciej dorosnąć. Wyrasta z jednych zabawek, więc pojawiają się kolejne, bardziej skomplikowane i ciekawsze, potem następne i następne, aż przychodzi moment, kiedy towarzysze młodzieńczych beztroskich lat lądują w piwnicy lub i na śmietniku. Stare zabawki, urodzone pod szczęśliwą gwiazdą, mogą trafić do muzeum lub na aukcję w kategorii "retro".

W latach 50-ch żył sobie na świecie Mały Chłopiec. Miał pecha, bo w tamtych latach zabawek było, jak na lekarstwo. Dosłownie, bo i z lekarstwami nie było łatwo. A dzieciakowi się nudziło. Miał puzzle. Niezwykle puzzle z... pociętych nożyczkami kartek. Układał z nich obrazki. Czasami wychodziło śmiesznie, bo twarz na obrazku zamiast uszu miała oczy, a na czole swoje miejsce znajdowały usta. To było ciekawe zajęcie, bo kartki były cięte na coraz mniejsze kawałki. Ale pewnego dnia kartek zabrakło i znowu zrobiło się nudno. I wtedy w życiu Chłopca pojawił się TRAKTOR- mała replika Ursusa.

Traktor Ursus Ursus C- 45

„Pierwszy ciągnik rolniczy produkowany w Polsce wielkoseryjnie. Właściwie od tego modelu traktora tak naprawdę rozpoczęła się mechanizacja polskiego rolnictwa. Ciągnik był oparty o wzór niemieckiego traktora Lanz-Bulldog, prawdopodobnie typ HR-9 (model z 1936r.) lub bardziej prawdopodobnie Acker model z 1940-43. Pod kierownictwem inżyniera Habicha w latach 1945/46 zwymiarowano niemiecki oryginał i na tej podstawie została przygotowana dokumentacja. Pierwsze ciągniki (około 30 sztuk) ukazały się na defiladzie 1-majowej w 1947 roku, po czym uruchomiono ich seryjną produkcję. Do końca tegoż roku wg źródeł ZM Ursus wyprodukowano 130 sztuk, a w 1949 roczna produkcja osiąga prawie 2500 traktorów. Ciągnik ten stał się jednym z podstawowych modeli traktorów pracujących w naszym rolnictwie."

Ale wracajmy do zabawki. A więc, traktor był blaszany, w szarym kolorze, bez kabiny, jak i jego pirwowzór, miał komin i był wyposażony w... plastikowego kierowcę. Mechaniczna nakręcana zabawka, przedmiot dziecięcych marzeń, zachwytu, a potem i pierwszych eksperymentów małego inżyniera- mechanika. Pięciolatek rozebrał swój traktor na części i... za nic nie mógł złożyć z powrotem. Swoją jedyną zabawkę!

„Jego zaletą była prostota konstrukcji i obsługi. Cecha bardzo ważna, gdy brak było jeszcze fachowej kadry kierowców i mechaników. Każdy średnio zdolny kowal był w stanie dokonać większości napraw i regulacji tego traktora. C-45 był używany do podstawowych prac polowych oraz do transportu. Na kołach stalowych i z ostrogami mógł wykonywać głęboką orkę trzyskibowcem."

Przekrój traktora Ursus

Komu by chciało wracać do układania obrazków z pociętych kartek? Po kilku dniach, pełnych wysiłku, rozpaczy i emocji, traktor został złożony i znowu jeździł. Może gorzej i na krótsze odcinki. Ale udało się!

„Do roku 1957 wytworzono ogółem 50 tysięcy ciągników Ursus C-45 przy rocznej produkcji wynoszącej niecałe 6000 sztuk. Produkcja ciągnika w ZM Ursus zakończyła się w 1959 roku, po czym została przeniesiona do Zakładów Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Dokładnie nie wiadomo ile ciągników tam wytworzono oraz jak długo były produkowane, niektóre źródła podają, że do 1964 roku."

Czas nie stoi w miejscu, dzieci rosną, świat dorosłych się zmienia, a co za tym, i wygląd zabawek. I kiedyś po latach na aukcji Allegro wyląduje stara zabawka- retro, traktor, który dostał na Boże Narodzenie w 2007 roku pewny Mały Chłopiec...

Ciągniki serii TS-A firmy New Holland
Ciągnik serii TS-A firmy New Holland- oryginał

 

ZABAWKA TRAKTOR NEW HOLLANDTG 285 BRUDER

Zabawka traktor New Holland TG 285 BRUDER

Wykorzystane żródła: Ursus

17:11, george_eliot , Historyjki
Link Komentarze (5) »
niedziela, 30 grudnia 2007

I tak mijają lata. Kolejne Święta, kolejne kartki z życzeniami na kolejny Nowy Rok...

A potem... potem już pozostają wspomnienia. I reasumując własne życie, człowiek się zastanawia, jak to w jego życiu z tym szczęściem wyszło i w jakim stopniu ono było szczęśliwym- „mniej", „więcej" lub „mniej więcej". Właśnie myślę- czy to można stopniować?
A może „"mniej więcej" to już prawie- jak być szczęśliwym?

Walter Dendy Sadler

Walter Dendy Sadler "Long Long Ago"

Haydn "Sonata in C -major" w wykonaniu Karlyn Bond, fortepian

Walter Dendy Sadler

Walter Dendy Sadler "In Memory's Garden"

 

A może największym szczęściem jest mieć WSPÓŁNE wspomnienia i CHCIEĆ razem wspominać?

Walter Dendy Sadler

Walter Dendy Sadler "Darby & Joan"

 

- Och, Johnie, czy mógłbyś... - mówi starsza Pani do swojego męża. Nie musi mówić więcej, znają się przecież tak dobrze i tak długo. A jej John już ubiera rękawicę i za chwilę przyniesie drewno, żeby ogień w kominku wciąż się palił i żeby było ciepło. I jest...

Walter Dendy Sadler

Walter Dendy Sadler "It Might Have Been John"

Muzyka do słuchania: John Field - Nocturne in G major w wykonaniu Carlyn Bond, fortepian.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...