Blog o sztuce życia i życiu sztuki
niedziela, 24 lutego 2008

Znalazłam w Internecie piękną talie kart "Golden Tarot of Klimt". Przyciągają wzrok i zachęcają- jednych do wróżb, innych do zainteresowania twórczością Klimta. Sama tematyka Tarota jest oczywiście bardzo niepokojąca i tajemnicza, a "oglądanie tych kart już jest podświadomą medytacją" /by Poker/. Właśnie złapałam siebie na tym, że rozważam nad ich znaczeniem i przesłaniem. A przecież tylko oglądałam. Bardzo ciekawe rozmyślenia na temat Tarota można znaleźć na blogu ”Ambaje”. Jednak celem tej notki nie jest propagowanie jakichkolwiek wróżb, bardziej mi chodziło o stosunek do nich ludzi.

Golden Tarot of Klim

 

Golden Tarot of Klimt
Arkana Wielkie: XIV Powściągliwość, VII Rydwan, 0 Głupiec

 

Golden Tarot of Klimt
XX Sąd, Królowa Pucharów, 10 Monet

 

Proszę przyjrzeć się karcie "Głupiec", a potem obrazu, zamieszczonemu poniżej. A jednak, nie da się bez medytacji?

Taylor Leonard Campbell
Taylor Leonard Campbell "Wróżba"

Zaglądamy w przyszłość, czekamy na niezwykle i wyjątkowe wydarzenia, na wieczną miłość. Wypatrujemy nasze karciane szczęście. A przecież to, które może zaistnieć jako prawdziwe i realne, jest tuż obok nas, wprost za plecami... Nie widzimy, bo jest mniej kolorowe, niż talia kart?

00:36, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (9) »
sobota, 23 lutego 2008

Tak myślę, że w każdej kobiecie w środku mieszka dusza baletnicy. Bo nie ma małych ról, mali są tylko aktorzy. Baletnica mieszka w kobiecie, która sprzedaje warzywa na straganie i która pod koniec dnia podlicza czerwonymi od zimna dłońmi utarg. Mieszka też w biznes women, która każdego poranka śpieszy się nerwowo z laptopem na ramieniu na ważne spotkanie. Baletnicę można znaleźć też w klozetowej cioci Kloci, która nie miała w dzieciństwie żadnych zabawek, bo rodzice gonili ją do pracy w polu, a która uciekła do miasta, żeby niefortunnie tam ułożyć sobie życie. Los każdej z tych kobiet złożył się inaczej. Bo każda urodziła się w innej rodzinie i wychowywała się w innych warunkach. Ale natura tych RÓŻNYCH kobiet jest jednak podobna, bo posiada wspólne korzenie. Wszystkie one pochodzą z żebra Adama.

 

Anastasia Rurikov Simes
Wspólczesna rosyjska artystka Anastasia Rurikov Simes- "Kobieta- Teatr"

 

niedziela, 17 lutego 2008

Niektóre obrazy wywołują w nas dziwny niepokój- nie tylko z powodu doskonałego warsztatu artysty, ale z ukrytego przekazu, który zawierają. Wracamy więc do nich i próbujemy zrozumieć. Czasami utrwalony fragment prywatnego życia ludzi potrafi opowiedzieć o historycznych dziejach całych krajów, a te z kolei pomagają bardziej pojąć ludzkie emocje.

John Everett Millais
John Everett Millais "The Black Brunswicker", 1860 (National Museums Liverpool)

Ten obraz Millaisa jest wręcz przesiąknięty smutkiem. W oczy bije kontrast pomiędzy czarnym huzarskim mundurem a białą jedwabną suknią. Rozłąka i nadzieja, poświęcenie i miłość.
Czarne czako z trupią czaszką i rycina na ścianie, przedstawiająca triumfalną wyprawę Napoleona przez Alpy "Napoleon at the St. Bernard Pass", 1801, w dziwny sposób do siebie nie pasują. Na jaką wyprawę wojenną wybiera się młody człowiek?

Pułk "Black Brunswicker" był założony w 1809 roku przez Wilhelma Friedricha (1771-1815), który w 1806 roku odziedziczył księstwo Braunschweig (Brunswick), a w 1809r go stracił w skutek zajęcia miasta przez armię Bonaparte.
Owy pułk składał się z najlepszych przedstawicieli niemieckiej szlachty i był nazywany Czarną Legią lub Czarną Ordą nie tylko ze względu na kolor munduru i symbol trupiej czaszki. "Śmierć albo Chluba"- było dewizą oraz bezkompromisowym obowiązkiem i warunkiem do spełnienia.

Totenkopf_1815 Stern

Napoleon Bonaparte uciekł z Elby w marcu 1815, dotarł do Paryża, mając w zamiarach wskrzesić swą władzę. Udało mu się zebrać 130 tys. nowego wojska i z tą armią pomaszerował do Belgii. Zamierzał pobić oddzielnie stacjonujące tam wojska angielskie pod przywództwem marszałka Wellingtona i pruskie, marszałka Blüchera. Plan Napoleona nie powiódł się, armia Blüchera w bitwie pod Waterloo rozbiła główne siły Francuzów. Dzień później, w bitwie pod Quatre Bras żołnierze brunszwickiego pólku (ok. 7 tys osób) w krytycznym momencie okazali wsparcie armii Wellingtona, w znacznym stopniu zapobiegając jej porażki. W tej bitwie Czarny Legion poniósł wielkie straty, a ich przywódca Frederick William Duke Brunswick został śmiertelnie ranny.

infantrie_1809_1812

Sądząc po kroju dolmana (1812), tego młodego oficera czeka wyprawa na jedną z ostatnich wojen napoleońskich. Czy wróci? Ze względu na specyfikę pułku, do którego się zaciągnął, to zapewne będzie cud. Dziewczyna nie ma złudzeń i wie, że być może to ich ostatnie spotkanie. Więc ubrała swoją najlepszą nową suknię, która leżała pieczołowicie złożona w skrzyni (wystarczy popatrzeć na zgięcia materiału). Może miała to być suknia ślubna? Cóż po wyjątkowej sukni, te ostatnie wspólne minuty warte są znacznie więcej. Te ostatnie uciekające minuty, bezwzględne, jak wszystkie wojny....

Muzyczna ilustracja do obrazu- piosenka Bułata Okudżawy ”Młody Huzar”

07:32, george_eliot , Szachownica
Link Komentarze (17) »
 
1 , 2 , 3 , 4
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...