Blog o sztuce życia i życiu sztuki
niedziela, 27 stycznia 2008

Na tym obrazie widzimy rodzinną idylle, to ku czemu tak dążą ludzie. Duchowa więź, serdeczność, rodzinne ciepło - to, co buduje się latami i wymaga wiele wysiłku, samozaparcia i dobrych chcęci każdego z czlonków rodziny.

Kustodijew
Borys Kustodijew "Na tarasie" 1906

Ten pełny spokoju i harmonii obraz ma drugą stronę. Dosłownie. "Rosyjska Wenus" była namalowana w ciężkich porewolucyjnych czasach. Zabrakło płótna i Kustodijew namalował swoją Wenus na... odwrotnej stronie sielankowego obrazu "Na tarasie". Co chciał przekazać, a co ukryć? O czym lub o kim marzy mężczyzna, siedzący na tarasie?

Kustodiew
Kustodiew "Rosyjska Wenus" 1925-1926

10:09, george_eliot , Alegorie
Link Komentarze (4) »
czwartek, 24 stycznia 2008

Dzisiaj w kwiaciarni zobaczyłam... biały bez. Był wkomponowany w bukiet- dwie róże i gałązka bzu. Zaskoczenie- zima przecież.
Kwitnące wiosną bzy tak pięknie pachną. Ten z kwiaciarni był bez zapachu.

Éduard Manet
Éduard Manet "Le bouquet"

Isaak Lewitan
Isaak Lewitan "Bzy"

00:59, george_eliot , Alegorie
Link Komentarze (2) »
wtorek, 22 stycznia 2008

Wiele lat temu w styczniu los zaprowadził mnie do Petersburgu, wtedy jeszcze Leningradu. Lot został odwołany z powodu śnieżycy, ale oglądanie świata należy nie tylko do odważnych, ale i do wytrwałych. Hotel przy lotnisku, doba oczekiwania i nareszcie wymarzona podróż. Kilka dni na zwiedzanie miasta i zabytków, więc 15- stopniowy mróz w tym szalonym pędzie wcale nie wydawał się straszny. No i dzięki tym minusowym temperaturom nie musiałam zbyt długo stać w kolejce po bilety do Ermitażu. Moje zwiedzanie muzeum porównałabym do oglądania slajdów- jeden szybki kadr, potem drugi. Bo jak ogarnąć to wszystko za tak krótki czas? Teraz mogę uzupełnić te luki, chociażby i częściowo, dzięki Internetowi.

Dziś - panoramiczne zdjęcia sali Tycjana.
Oglądanie poprzez DevalVR lub w formacie QuickTime

Sala_ Tycjana_fragment
Fragment panoramy

21:43, george_eliot , Panoramy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...