Blog o sztuce życia i życiu sztuki
Blog > Komentarze do wpisu

Wypchane ptaki

Wypchane ptaki pod szklanym kloszem zastygły w wiecznym bezruchu. Piękne i kolorowe, do złudzenia przypominające żywe, już nie wydadzą z siebie żadnego dźwięku. A nawet, jeśliby i były prawdziwe, to czy potrafiłyby współistnieć ze sobą na takim małym odcinku ograniczonej przestrzeni?

Ptaki pod szklanym kloszem chyba są głównym kluczem do zrozumienia obrazu "Nuda" angielskiego impresjonisty Walters Sickerta (1860-1942).

Oto małżeński związek, w którym szklanka, niestety, jest już do połowy pusta. Niby razem, ale każdy z osobna - mężczyzna i kobieta z obrazu są od siebie odwróceni i po latach wspólnego życia patrzą i myślą w odmiennych kierunkach. Rutyna, w której na dłuższą metę zabrakło uczuć, stała się dla nich szklanym kloszem.


Walter Richard Sickert - Ennui (Nuda)
1914, olej, płótno. 76,2 x 55,9 cm.
Ashmolean Museum (muzeum uniwersyteckie), Oksford, UK
Obrazek: Martin Beek's photostream

Jeszcze bardzie pesymistyczna wersja "Ennui" znajduje się w muzeum sztuki brytyjskiej w Londynie Tate Britian  (jeśli, oczywiście, wierzyć poprawności przekazania na zdjęciu gamy kolorystycznej).

To już coś więcej, niż nuda, to po prostu szara beznadzieja. W odróżnieniu od pierwszej wersji obrazu, kobieta tym razem patrzy nie na ptaki, a na rodzinną fotografię. Wspomina stare czasy i zastanawia się, dlaczego kiedyś było ciekawie nawet milczeć razem.


Walter Richard Sickert - Ennui,
1914 Malarstwo olejne, 1524 x 1124 mm
Źródło: Tate Collction

A wypchane ptaki pod szklanym kloszem? Cóż, podobne kompozycje zdobiły niejedną komodę  i kredens w mieszkaniach końca XIX pocz. XX w.


Wypchane ptaki pod szklanym kloszem. wys. ok. 28 cm, XIX w.
Źródło: http://www.liveauctioneers.com


Wypchane ptaki pod szklanym kloszem. ok. 1866 r.
Obrazek: źródło

niedziela, 20 listopada 2011, george_eliot
Tagi: emocje

Polecane wpisy

Komentarze
ir_ving
2011/11/22 20:39:14
"Siedzieli na ławce a uczucie leżało pomiędzy nimi jak zdechła ryba" (Ireneusz Iredyński)
-
george_eliot
2011/11/22 22:54:16
I wszystko jest w tym jednym zdaniu. To wielka sztuka i wielki talent, używając minimum słów, potrafić przekazać maksimum treści.
http://georgeeliot2.blox.pl/html Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...